Przejdź do zawartości

Strona:PL Nowodworski-Encyklopedia koscielna T.2 051.jpeg

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.
44
Batylda. — Baumgarten.

Eligjusza, Audoena i innych, starała się wykorzenić świętokupstwo i inne nadużycia. W wykonywaniu wielu dobrych uczynków używała pomocy opata Genezjusza, później biskupa lyońskiego. Przyczyniła się hojnemi dary do budowy bazyliki świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie i szczodrze ubogich tego miasta wspierała. Roku 665, gdy Klotarjusz sam już mógł rządzić, usunąwszy się całkiem od spraw państwa, Batylda schroniła się do klasztoru w Chelles, niedaleko Paryża, hojnie przez nią uposażonego, gdzie wiele anglosaksonek, znakomitych dziewic, służyło Panu Bogu i tam świątobliwie życie zakończyła 30 Stycznia 670 (podług Butlera 680 r.). Pomiędzy wielu innemi klasztorami, wybudowała ona sławny klasztor korbijski (Corbeia antiqua) w Pikardji i Jumieges w Normandji. Ob. Mabillon, Acta SS. saec. II, vita S. Bathild, ad ann. 680; Bolland. i Surius, 30 Stycznia; Damberger, Synchron. Geschichte, t. II p. 73. — Razem ze św. Batyldą wspominają zawsze św. Radegundę; siedmioletnią dziewczynkę trzymała królowa do chrztu i zawsze ją przy sobie miała. Na modły Radegundy, Bóg zesłał jej śmierć tego samego dnia co i królowej; razem też były pochowane. Przenoszono później niejednokrotnie ich święte ciała. Roku 833 relikwje św. Batyldy przeniesiono do paryzkiego Kościoła Notre-Dame.

Baudouin Piotr Gabrjel, missjonarz, urodzony we Francji, w Arverne, 1689 r. Służył najprzód wojskowo, później został missjonarzem lazarystą. Przeznaczony do Polski, mieszkał w Warszawie u Świętego Krzyża, a wyuczywszy się po polsku, zajmował się posługą parafjalną. Wracając wieczorem od chorego, spostrzegł psa unoszącego główkę podrzuconego dziecięcia. W sercu zacnego kapłana powstała myśl założenia przytułku dla takich dzieci. Z zebranych jałmużną pieniędzy, kupił r. 1732 kamienicę naprzeciwko Św. Krzyża; gdy jednak dom ten okazał się za mały (mieścił już 200 niemowląt), zakupił 1756 r. obszerny plac i na nim zbudował szpital Dzieciątka Jezus. Wystawienie tego szpitala kosztowało przeszło 30,000 dukatów. Summę tę zebrał ks. Baudouin kwestą. R. 1761 ukończona była budowa, osadzone siostry miłosierdzia i sam ks. B. tutaj posługiwał do śmierci. † 10 Lutego 1768, ciało jego złożone w dolnym kościele Św. Krzyża. Ks. Baudouin nie mając nic swojego, zrobił wiele, bo robił ożywiony gorącą miłością Boga i bliźniego. Jako charakterystyczny rys jego duszy, przechowuje się opowiadanie o policzku, otrzymanym przezeń od zniecierpliwionego panicza, którego w czasie szulerki prosił o jałmużnę dla sierot. Opowiadanie to sprawdza po tysiączny raz ten pewnik, że ten tylko wielkich dokonywa rzeczy, kto dla Boga zaprze się siebie.N.

Baumgarten Zygmunt Jakób, znakomity teolog luterański, ur. w Volmirstädt, w okolicy Magdeburga, 14 Marca 1706 r. Uczył w Halli teologji, gdzie, jako professor jej, całe życie przepędził. Umarł 4 Lipca 1757 r. Miał on rozległe wiadomości z teologji, historji i literatury. Pracował usilnie nad tém, aby zdobycze filozoficzne Wolfa zastosować do teologji protestanckiej, co naturalnie pociągnęło za sobą większy wzgląd na formę, aniżeli grunt rzeczy. W owym czasie, w teologji protestanckiej przeważny wpływ wywierała szkoła mystyków, nieprzyjazna wszelkiej teorji i spekulacji, pragnąca widzieć w teologji wyłącznie dzieło serca i uczucia; zabijała ona wszelkie poważne studja naukowe i panowanie myśli, a na to miejsce stawiała czysty pietyzm. Baumgarten, pojmując niebezpieczeństwo tego kierunku, pragnął, przy pomocy filozofji wolfo-

OSZAR »